مقاله وب درمانی و کتاب درمانی

مقاله وب درمانی و کتاب درمانی
رشته تحصیلی : پژوهش های دانشگاهی

فرمت فایل : doc

تعداد صفحات : 16

حجم فایل (به کیلوبایت) : 32

فرمت دانلود : رار/ زیپ

مبلغ : 5000 تومان

خرید و دانلود

مقاله وب درمانی و کتاب درمانی

چکیده

این مقاله به بررسی اجمالی کتاب درمانی ، وب درمانی  و اهمیت مطالعه کتاب و منابع وب در درمان مشکلات جسمی، روحی و روانی می¬پردازد. این مقاله پیشنهاد میکند که وب درمانی به عنوان جایگزین یا مکمل کتاب درمانی و سایر فنون روان درمانی به کار گرفته شود.

کلیدواژه: روان درمانی، کتاب درمانی، کتاب،  اینترنت درمانی، وب درمانی،  وب، کتابخانه بیمارستانی

کتاب درمانی

کتاب درمانی به عنوان برابرنهاده واژه Bibliotherapy انتخاب شده است. واژه Bibliotherapy از دو واژه Biblio به معنای كتاب و Therapy به معنای درمان و شفا مشتق شده است و قدمتی چون تاریخ کتاب دارد. کتاب درمانی به مفهوم امروزی در قرن 19 و 20 شکل گرفته است. البته واژه کتاب¬درمانی نخستین¬بار توسط ساموئل کروترز در سال 1916 به کار گرفته شد. کتاب درمانی یعنی استفاده از کتاب و مواد خواندنی سودمند به منظور حل مشکلات جسمی، روحی و روانی.

کتاب درمانی یعنی استفاده از مواد خواندنی برگزیده به عنوان مکمل درمان در پزشکی و روانشناسی بالینی و نیز راهنمایی در حل مشکلات شخصی به وسیله مطالعه هدفدار. امروزه در کشورهای پیشرفته کتاب¬درمانی به وفور و به طور مؤثری در محیط های اجتماعی همچون بیمارستان ها، مدارس، زندان ها، دارالتأدیب ها، ندامتگاه ها، مراکز بازپروری و مراکز مشاوره برای درمان اختلالات شایع روانی نظیر افسردگی استفاده می شود (بلوچ زراعتکار، 1383).

وب درمانی

امروزه منابع موجود در وب به منظور درمان و رشد فکری و شخصی مورد استفاده قرار می گیرند. هدف وب درمانی به کارگیری منابع موجود در وب برای حفظ سلامت روانی، تندرستی و سلامتی است.

وب درمانی به عنوان برابرنهاده واژه Webotherapy انتخاب شده است. واژه Webotherapy از دو واژه Web به معنای وب و Therapy به معنای درمان و شفا مشتق شده است (نوروزی، 2006). واژه انگلیسی Webotherapy نخستین بار توسط نوروزی (2006) در یادداشت سردبیر مجله وب شناسی به کار برده شده است. وب¬درمانی یعنی مطالعه منابع الکترونیکی موجود در وب به منظور ارتقای سطح دانش، حل مشکلات و مسائل جسمی، روحی و روانی. قابل ذکر است که ایده وب درمانی بر گرفته از کتاب درمانی است. منابع موجود در وب (اعم از صفحه های وب، وبنوشت ها ، مجله های دسترسی آزاد ، کتاب های الکترونیکی ، روزنامه های الکترونیکی و غیره) می توانند به حل مشکلات افراد کمک کنند. مطالعه مواد خواندنی موجود در وب می تواند بهبودبخش و آرام بخش مشکلات فردی باشد. استفاده از خواندنی های گزینشی و متناسب با مشکلات و سن افراد به منظور حفظ سلامت و بهداشت روانی نوعی وب¬درمانی است. بدون شک مطالعه خواندنی های سودمند و مناسب برای روان آدمی مفید است. وب¬درمانی نوعی خودیاری است که افراد با مطالعه و راهنمایی گرفتن از منابع ارزشمند موجود در وب مشکلات عاطفی، روانی یا جسمانی خود را برطرف کرده و یا ناراحتی های خود را تسکین می¬بخشند.

اهداف و فواید وب­درمانی

وب­درمانی می­تواند ناجی بسیاری از افراد برای رهایی از مشکلات شخصی باشد. مهمترین مزایای وب­درمانی عبارتند از:

- توسعه خودشناسی و دیگرشناسی

- افزایش بهداشت روانی و سلامت روحی

- ایجاد اعتماد به نفس و افزایش عزت نفس

- افزایش میزان احترام به خویشتن و دیگران

- بهبود آگاهی افراد نسبت به مشکلات یا بیماری خود

- کاهش انزوای اجتماعی افراد

- تقویت مهارت­های برقراری ارتباط و روابط اجتماعی با سایر افراد

- افزایش آگاهی و بینش واقعی افراد و وسعت ذهن

- کاهش مشکلات عاطفی و تنش­های روانی

-  تخلیه هیجان­ها و احساس­های منفی

-  تحول فکری از طریق تأمل و تفکر درباره رفتارها و نگرش­ها

-  برطرف كردن مشكلات ارتباطی بین افراد خانواده

- بالا بردن قدرت رویارویی فرد با مشکلات