تحقیق مفاهیم شبکه در سیستم عامل unix

تحقیق مفاهیم شبکه در سیستم عامل unix
رشته تحصیلی : شبکه های کامپیوتری

فرمت فایل : doc

تعداد صفحات : 100

حجم فایل (به کیلوبایت) : 58

فرمت دانلود : رار/ زیپ

مبلغ : 10000 تومان

خرید و دانلود

مفاهیم شبکه در سیستم عامل unix 

منبع ندارد

تاریخچه توسعه و تكامل یونیكس  

تاریخچه طولانی یونیكس كه می توان گفت بخشی از آن خوب و بخشی از آن بد می باشد , مطالعه ای است در پشتكار و استقامت, تغییرات ناگهانی در جهت توسعه  نرم افزار, و جشن پیروزی تكنولوژی خوب بر روش برخورد هرج و مرج طلبانه ای كه بعضی اوقات صنعت كامپیوتر با محصولات خوب پیش می گیرد .

به دهه 1960 برمی گردیم , هنگامی كه پیشرفت و توسعه كامپیوتر حوزه كاری تعداد اندكی شركتهای پیشگام در صنعت و دانشگاههای پیشرو بود . در  این دوران اغلب تحقیقات  در آزمایشگاههای  بل , ام آی تی , و جنرال الكتریك  (  تولیدكننده  پیشروی  كامپیوتر  در  آن  زمان) صورت  می گرفت  . این  سه  كانون  تحقیقاتی  بر روی سیستم عاملی به   نام

( Multiplexed Information and Computing System) MULTICS برای كامپیوتر بزرگ GE 645 تشریك مساعی كرده بودند . MULTICS پیروزی كاملی نبود, و بنابراین با شایستگی كنار گذاشته شد ( به همین ترتیب تلاشهایی كه بر روی كامپیوترهای GE صورت گرفت) .

چرا یونیكس ؟

یونیكس به دلایل گوناگونی به سیستم عامل بسیار محبوبی تبدیل شده است :

یونیكس قابل حمل است . چون یونیكس به زبان برنامه نویسی C  نوشته می شود و مقید به هیچ سخت افزار خاصی نمی باشد, تقریبا به هر نوع كامپیوتری برده شده است . كامپیوترهای شخصی, آمیگاها, مكینتاشها, ایستگاههای كاری, كامپیوترهای كوچك, كامپیوترهای بزرگ, و سوپر كامپیوتر ها از هر نوعی, سیستم عامل یونیكس را اجرا می كنند .

این موضوع یعنی نرم افزاری كه بر روی كامپیوتری نوشته می شود , به كامپیوتر دیگری قابل انتقال است . شركتها دیگر به تولید كننده واحدی وابسته نمی باشند . آیا تا كنون عبارت فنی سیستمهای باز را شنیده اید ؟ از دیدگاههای مختلفی این عبارت مترادف یونیكس می باشد . در خرید سخت افزار و نرم افزاری كه بایستی بتواند در طرح محاسباتی شما مجتمع گردد, آزاد هستید. بله, همیشه در هنگام آمیختن انواع و معماریهای سخت افزاری متفاوت مشكلاتی وجود خواهد داشت , اما حداقل لزومی ندارد كه تمام تجهیزات خود را از تولیدكننده یا فروشنده واحدی خریداری كنید . چنین تولیدكننده ای می تواند با سخت افزار و نرم افزار اختصاصی, شما را در موقعیت سختی قرار دهد . نمی خرد . در عوض, سیستم عاملی را انتخاب می كنید كه قادر به اجرای برنامه های كاربردی دلخواهتان باشد . یونیكس برنامه های كاربردی قدرتمندی را در تقریبا هر نوع نرم افزار از نشر الكترونیكی تا خوكارسازی اداری را دارا می باشد .

سیستم عاملهای سازگار با یونیكس

برخی از سیستم های عامل سازگار با یونیكس در زیر معرفی شده اند :

Solaria محصول شركت Sun Microsystems

IRIX  محصول شركت Silicon Graphics

AIX  محصول شركت IBM

HP-UX  محصول شركت Hewlen Packard

SCO-UNIX محصول شركت Santa Cruz Operation.Inc

FreeBSD نسخه رایگان یونیكس محصول دانشگاه بركلی آمریكا

OpenBSD محصول دانشگاه بركلی به همراه كدهای برنامه آن . این سیستم عامل با شعار » تلاش برای خلق امن ترین سیستم دنیا « ارائه شده است .

پروسه inetd

  دایمون inetd در مرحله راه اندازی سیستم توسط پروسه init  به همراه سه پروسه NFS, Httpd و Sendmail  اجرا خواهد شد . تنظیمات این پروسه حیاتی در فایلی با نام /etc/inctd.conf مشخص می شود . در این فایل شماره پورتهایی كه inetd موظف است به آنها گوش بدهد, نوع پروسه متناظر با هر شماره پورت, نوع سرویس (UPD یا TCP ) و نام هر سرویس در فایل /etc/services تعیین و پیكر بندی می شود .

وقتی ترافیكی به ماشین وارد می شود, inetd ابتدا از طریق تنظیمات inted.conf سرویس مربوطه را مشخص كرده و سپس بر اساس فایل  /etc/services پروسه متناظر با آن سرویس را راه اندازی و اجرا می نماید . پروسه سرویس دهنده پس از اجرا سرویس لازم را ارائه كرده و سپس خاتمه می یابد .

  • ·          FTPD : این دایمون مهم سرویس دهنده FTP را راه اندازی می نماید تا كاربران راه دور از طریق آن به مبادله فایل بپردازند .
  • ·          TelNet : این دایمون سرویس دهنده TelNet برای سرویس دهی از راه دور به كاربران است به گونه ای كه بتوانند به سیستم وارد شده و فرامین مورد نظر خود را روی ماشین اجرا نمایند .(این سرویس دهنده نیز بسیار خطرناك است و اگر یك نفوذگر بتواند به نحوی در قالب یك كاربر مجاز به سیستم وارد شود, امنیت آن سیستم و حتی كل شبكه به خطر خواهد افتاد .
  • ·          Shell و login  این دو پروسه نیز به كاربران اجازه می دهند كه از راه دور به سیستم وارد شوند (با فرمان rlogin ) یا یك نشست با سیستم ارتباط برقرار كرده و فرامین راه دور خود را از طریق برنامه ( remote shell) rsh اجرا نمایند .
  • ·          TFTP : این سرویس دهنده, پروسه TFTP را راه اندازی و اجرا می نماید . TFTP امكانات بسیار ساده و مختصری برای انتقال فایلها دارد . 

برقراری ارتباط

برقراری ارتباط[1]روند ساده ای است كه شما را به یونیكس معرفی می كند ؛ سیستم به منظور رسیدگی, با درخواست كلمه عبوری, پاسخ می دهد .

سیستم عبارت زیر را نمایش می دهد :

Login:

نام كاربری (كه به عنوان نام برقراری ارتباط یا نام ورود نیز شناخته می شود ) را وارد كنید و هنگامی كه این عمل پایان رسید, كلید Enter را فشار دهید .

بعد از تایپ نام برقراری ارتباط, عبارت زیر نمایش خواهد یافت :

Password:

كلمه عبور خود را تایپ كنید . پایانه آن را تایپ می كنید, نمایش نمی دهد, و با این كار فرد دیگری نمی تواند با نگاه از پشت شانه های شما كلمه عبورتان را بدزدد .


[1] log in

محیط متنی یونیكس

صفحه نمایش مبتنی بر متناز كاراكتر های الفبایی استاندارد و تعدادی خط برای محاوره با شما استفاده می كند . هیچ پنجره ای بر روی صفخه دیده نمی شود, و اصولا همیشه در هر زمان در حال انجام یك كار می باشید . سیستمهای قدیمی تر, صفحه نمایشهای مبتنی بر متن دارند . هنگامی كه وظیفه ای به پایان رسید, صفحه به بالا می رود یا پاك می شودو اعلانی را نمایش می دهد . این اعلان به تنهایی در جایی از صفحه ظاهر خواهد شد (معمولا در نزدیك پایین متن موجود).

محیط گرافیكی یونیكس

رابط گرافیكی برای ارائه صورتی جذاب تر از گرافیكها, شمایلها و پنجره ها استفاده می كند برای اجرای برنامه, بر روی شمایلی كلیك می كنید یا می توانید فرمان استاندارد یونیكس را در پنجره ای وارد كنید . X Window System محبوب ترین رابط گرافیكی برای یونیكس می باشد . این رابط در ام آی تی طراحی گردید و هم به مجانی در دسترس است و فعلا توسط X Consortium, Inc سرپرستی می گردد . OSF/Motif , پیاده سازی ویژه ای از X می باشد كه در Open Software Foundation طراحی گردیده است و به طور گسترده ای استفاده می شود . در این نمونه, اعلان در پنجره خودش, كه معمولا بر چسب Xtream دارد, ظاهر می گردد.

مفهوم X Window System

X Window System – حتی مفهوم آن- اغلب كاربران جدید را سر در گم می سازد . آیا یك پوسته یونیكس می باشد ؟ خیر . آیا سیستمی گرافیكی هست كه در آن همه چیز می رقصند و آواز می خوانند و تمام پریشانیهای محاسباتی شما را بهبود خواهند بخشید ؟ تا كنون خیر . آیا یك استاندارد است ؟ بله . آیا یك محیط كاری حرفه ای می باشد ؟ بله, اما به سختی .